A beltéri ajtó vásárlása előtt fontos előre tisztáznunk, hogy az ajtóra hol is lesz szükségünk. A beltéri ajtó bevonat típusát ugyanis ennek megfelelően kell kiválasztani. Egyes bevonatok jól tűrik a nagyobb igénybevételt, jól tisztíthatók, míg mások inkább dekoratívak vagy éppen nagyon divatosak.
A laminált beltéri ajtók jellemzői. CPL vagy dekor?
A CPL tulajdonképpen egy melamin akril fólia, egy laminátum. Tapintása kellemes, felülete sima. Vastagsága 0,6 mm, karcálló, felületi ütésálló, UV- és parázsálló. Családi házak, lakások fokozott igénybevételnek kitett helyeire mindenképpen ez a típus ajánlott és ugyancsak jó választás kisgyerekes családoknak. A felesleges gyerekrajzokat ugyanis hígítós ruhával egyszerűen lemoshatjuk a felületről.
A papírdekor fólia olcsóbb megoldás, 0,3 mm vastagságú, tapintása érdesebb, ridegebb a CPL-nél. Felülete sérülékeny, könnyen karcolódik, fakul, foltosodik és leválik a hordozójáról.
A CPL egyik nagy előnye, hogy dekor lemezként, illetve bútorlapként is elérhető, így a lakásban vagy az irodában egységes látványt kapunk.
A CPL felület megtévesztésig hasonlít a furnér felületre. A felületi minták eltérőek, rendkívül változatosak. Ezért minden ajtófelületnek más a rajzolata, természetes hatású.
Furnérozott beltéri ajtók
A furnér egy fa alapanyagú, vékony lemez. Főként a természetes anyagok kedvelőinek ajánlott a furnérral bevont beltéri ajtó. Mielőtt döntenénk, érdemes több kereskedőt is felkeresni, az igényesebb helyeken ugyanis több mint százféle furnér bevonat választható és bármelyik beltéri ajtót elkészítik a kiválasztott furnérral.
A furnérral borított ajtó stílusát a fafajta határozza meg, illetve az, hogy a furnér fája frízes, azaz nincs benne rajzolat, egyenes szálirányú, míg a flóderes furnérral rajzos, dinamikus felületű a faborítást kapunk.
A furnér egyik előnye, hogy pácolható. A Milesi színskála alapján több százféle árnyalat közül választhatunk.
A furnért először egy speciális varrógéppel összevarrják, majd rápréselik az 5 mm vastag MDF lemezre. Ezután csiszolják és pácolják, ha szükséges, majd két-három réteges lakkozás következik. Ettől lesz a felület selyemtapintású, műbútor minőségű.
A furnér lehet kétszer vagy többször késelt - például dekoratív zebrano minta -, vagy prémium kategóriájú gyökér furnér. A furnérral szép intarziák és domború betétes kialakításra nyílik lehetőség. A modern fémcsíkozású beltéri ajtók is elkészíthetők furnér felülettel.
Festett MDF beltéri ajtók
Manapság ez a típus a legdivatosabb. Gondoljunk csak arra, hogy az amerikai vagy angol filmekben minden ajtó fehér. Más szín a beltéri ajtó tekintetében nem is létezik. Aki prémium minőséget akar, és nem szeretné, hogy a fólia bevonatnak az élzárásai látszanak, az fehérre festett ajtót választ. Mind a minimál stílushoz – teli ajtólapok, vékony, egyenes vonalú gravírokkal – mind a klasszikushoz – marással, üvegezéssel ellátott ajtók – illik a festett MDF. Ha a fehér színt nagyon ridegnek találjuk, kérjünk a kereskedőtől RAR színskála szerinti ajtót, így többféle szín és árnyalat közül választhatunk.
Az 5 mm vastagságú MDF hordozóra festhető alapfólia kerül, melyet 2-3 rétegben porszórással, fényezőkamrában festenek a kívánt színre. Az MDF beltéri ajtó kivitelezése lehet fémcsíkos vagy mart – ekkor CNC-vel mintákat marnak bele – vagy lehet domború (plattolt) kialakítású.
Belsőépítészetileg a festett MDF ajtó jól illik az enteriőrbe, mert a többi kiegészítőhöz, a berendezés színéhez, stílusához alakítható. Ha nem tudunk a felületek közül választani, akkor érdemes a fehér ajtó mellett dönteni, hiszen ez nem megy ki a divatból, mindenhez stílushoz és berendezéshez illik. Mivel ez a típusú ajtó kézi munkával készül, ezért kézműves minőségű. (Ez a furnér és a festett típusokra egyaránt vonatkozik). A kézműves munka az ajtók árában is megmutatkozik.
Kérjen ajánlatot ZENIT DOOR beltéri ajtókra az alábbi elérhetőségen:ZENIT HOME1013 Budapest, I., Döbrentei u. 21.
Tel.: +36 30 501 7784
E-mail: shop@zenithome.hu
www.zenithome.huwww.facebook.com/zenithome