A felújítási munkák közül a szobafestés házilag is elvégezhető. Az alábbiakban a szobafestés gyakori hibáit vesszük sorra. Ezekre nem árt odafigyelni.
1. Amikor kapkodva dolgozunk
Igényes, szép munkához idő kell. És ez nem csupán magára az alapozásra vagy a festésre vonatkozik, hanem az előkészítésre, a megfelelő anyagok és eszközök kiválasztására is. Mindig szánjunk elegendő időt arra, hogy megvizsgáljuk a festendő felületet: nézzük át, hol vannak repedések, táskás vakolat és ezeket festés előtt javítsuk vagy javíttassuk ki.
Semmiképpen ne induljunk úgy a festékboltba, hogy azonnal hazavisszük a sokliteres festékeket. Ha színt keresünk, vigyünk haza minél több színmintát. Figyeljünk, ez márkánként különbözik. A nekünk tetsző színeket tűzzük ki a falra és nézegessük különböző fényviszonyok között. Barátkozzunk a látvánnyal! Gyakran napok kellenek a döntéshez.
2. Nem megalapozott színválasztás
Ha csak kitaláljuk, hogy most éppen szürkét vagy zöldet szeretnénk, nagyon mellé lőhetünk. A megfelelő szín megtalálása alapos elemzés eredménye, melynek során figyelemmel kell lennünk a helyiség berendezésére és fényviszonyaira is. A színeknek számos árnyalata lehet. A legtöbb festék sötétebbé válik nagy felületre kenve, a fényes festékek viszont még fényesebbnek tűnnek.
Gondoljunk arra is, hogy milyen kiegészítő színt használnánk. Gyakran a mennyezet és a falak színe eltér, illetve egy-egy falszakasz színe is lehet más és más.
A kikevert festéket mindig ellenőrizzük, mielőtt elhozzuk a boltból.
3. Ne kövessük a legutolsó divatot
Igen, vannak divatszínek és divatos megoldások felületképzésben, árnyalásban, ezek viszont gyorsan változnak. Csak akkor legyünk trendkövetők, ha biztosak vagyunk abban, hogy néhány évig képesek vagyunk a választott színek között élni. A divatnál mindig fontosabb, hogy az adott színek és formák között jól érezzük magunkat.
Gondoljuk végig a színek és az árnyalatok hatását. Inkább a meleg vagy hideg színeket kedveljük-e, nem zavarnak-e a kontrasztok, a strukturált vagy fényes felületek látványa nem bántja-e a szemünket.
4. Nem megfelelő mennyiségű festék
Alaposan számoljuk ki mennyi festékre és alapozóra lesz szükségünk. Mérjük meg pontosan a falakat, ha szükséges a mennyezetet is. Számoljunk azzal is, hogy esetleg két vagy három réteget kell felhordanunk. Vásárlásnál ellenőrizzük, hogy a festékes doboz vagy vödör tartalma egy rétegben mekkora területre elegendő. És gondoljuk a tartalékra is: jól záródó edényben tegyünk el a festékből egy kisebb mennyiséget, hogy a későbbi hibákat – falsérülés, kisebb ázás – kijavíthassuk. Természetesen a festék évek alatt beszáradhat, ezért fontos, hogy felírjuk a festék márkáját és a szín kódját, illetve a keverés arányát.
5. Nem megfelelő szerszámok
Vegyük számba, milyen és hány darab szerszámra lesz szükségünk: nagy hengerek a nagyobb felületre, kisebbek a sarkokra, ecsetek a mintákhoz, teleszkópos nyél a mennyezetre, csöpögtető tálca, mintázó henger, szerszámok a felületi mintákhoz. Az előkészületek sem mennek eszközök nélkül: takarófólia, ragasztócsíkok, létra, hígító. Legjobb, ha listát vezetünk a hozzávalókról.
A munka után mindig tisztítsuk meg a szerszámokat vízzel vagy hígítóval, majd száradás után csomagoljuk ezeket nejlonba.
6. Hibás festési technika
Kezdjük a munkát a sarkokban és a széleken, dolgozzunk ecsettel. Ezután jöhet a henger és a többi falfelület. Ne vigyünk fel túl sok festéket, mert ez lepereg, lepattog. Kenjünk inkább három vékony réteget, a megfelelő fedésért. Mindig várjuk meg a rétegek száradását, illetve kövessük a festék használati utasítását a száradási, felhordási időt illetően. Tökéletes fedésre törekedjünk.