Lakberendezés
Lakberendezés  »  Lakberendezési tippek  »  High-tech tűzhelyek a konyhában

High-tech tűzhelyek a konyhában

Komáromi Zsombor
Aki szeret sütni, pontosan tudja, hogy milyen könnyen el lehet rontani egy finom süteményt vagy egy bonyolult egytálételt, ha olyan sütőben készítjük el, amely nem megfelelő minőségű, vagy amelynek használatát nem ismerjük pontosan. Fontos, hogy tisztában legyünk igényeinkkel, sütési szokásainkkal, és azokhoz megfelelő készüléket válasszunk. Ugyanakkor ma már legalább ennyire fontos, hogy a tűzhely, amely a konyha központi eleme, stílusában, kivitelében is illeszkedjen ahhoz az enteriőrhöz, amelyben étkeink készülnek.

Grillfunkció


Ma már az olcsóbb sütőkben is van grillezési funkció, amely az étel pirítását teszi lehetővé. Kifinomultabb konstrukciók esetén ennél a funkciónál két lehetőség közül választhatunk. A felületi – vagy kis – grillezés csupán az ételek tetejét pirítja meg, míg a nagy felületű grill, természetesen nagyobb teljesítménnyel, a húsok belsejét is átsüti. Ilyenkor jön jól igazán a tűként ételbe szúrható hőmérő, melynek használatával a hús pontosan azon a hőmérsékleten sül, amin kell. A tű az étel belső hőmérsékletét méri, így a fűtés addig tart, amíg a sült belsejében a hőmérséklet eléri a beállított értéket. A sütőkhöz tartozó használati utasítás praktikus grilltáblázatából azt is meg-tudhatjuk, hogy a szóban forgó étel elkészítéséhez mikor melyik funkciót válasszuk. Egyes sütőkhöz forgónyárs is tartozik, amelynek segítségével rablóhúst vagy akár egész grillcsirkét is készíthetünk.

Fotó: Miele

A pirolitikus sütő


Egyre több gyártó kínál speciális felülettel ellátott, öntisztító rendszerű, úgynevezett pirolitikus sütőket. A szennyeződéseket rendkívül magas hőmérsékleten egyszerűen hamuvá égetik, amely így lehull a készülék faláról. A tisztításhoz ezután elég egy nedves ruha, amivel csak a hamut kell kitörölnünk. Egyes típusokban beépített katalizátor szolgál a keletkezett gőz megtisztítására. A beépített időzítővel ellátott sütőknél még a tisztítás időpontját is be tudjuk állítani, hogy az olcsóbb, éjszakai áramot fogyaszthassuk. Ennek az eljárásnak komoly előnye, hogy nem kell drága, környezetszennyező és mérgező vegyszereket alkalmazni sütőnk tisztán tartásához. A pirolitikus tisztítót évente két-három alkalommal ajánlatos használni.

A főzőlap


A tűzhelyek másik fő eleme a főzőlap, amelyről minden háziasszony – és főzni szerető férfi – tudja, hogy a rendszeres használat mellett milyen nehéz tisztán tartani. A legtetszetősebb és legkönnyebben tisztítható felület tagadhatatlanul az üvegkerámia, amely ráadásul a főzési folyamatot is jelentősen megkönnyíti. Nevét arról az üvegjellegű (szilícium-dioxid) kerámiafelületről kapta, ami a fém fűtőszálakat fedi, ezáltal esztétikus külsőt kölcsönöz a készüléknek. Ezek a főzőlapok munkalapba építhetők, de szabadon álló tűzhelyek is készülnek ilyen kivitelben. A beépíthető készüléket a felületen található, lemosható érintőpanelekkel vezérelhetjük vagy gombokkal tudjuk működtetni.


Címkék: 
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK